Firma Siemens AG vznikla již před více než 150 lety a v současné době patří mezi největší světové elektrotechnické koncerny. Jako jediná firma na světě pokrývá prakticky celé spektrum elektrotechniky a elektroniky.

Naši pracovníci jsou pravidelně školeni na nastavování regulátorů RVS, Automatů řady S7 a s nimi souvisejících komponentů regulace. Dle vašeho přání vám rádi pomůžeme se specifikací, nebo nastavením komponentů Siemens. Úzce spolupracujeme také s dalšími společnostmi, které dodávají řídicí systémy Siemens.

Řídící systémy

Malé programovatelné automaty pro řízení nejen malých aplikací

Snadno se přizpůsobí požadavkům vašich aplikací

Automatizační řešení musí být kompaktní, rozšiřitelné a flexibilní. Všechny tyto vlastnosti v sobě spojuje systém S7-1200. Je k dispozici jak ve standardních, tak v bezpečnostních verzích, centrály jsou snadno rozšiřitelné a jsou vybaveny integrovanými I/O a rozhraním PROFINET pro programování, připojení HMI a distribuované I/O či pohony. S7-1200 může být optimalizována přesně pro vaše individuální požadavky pomocí připojitelných signálových a komunikačních modulů.
Univerzální řídicí systém pro automatizaci výrobních technologií.S7-300
Průmyslový řídicí systém SIMATIC S7-300 je nejprodávanějším řídicím systémem z široké nabídky firmy Siemens AG. Je určen pro realizaci rozmanitých automatizačních úloh středního rozsahu. Poskytuje univerzální automatizační platformu pro systémová řešení s hlavním důrazem na výrobní technologii. Jádrem řídicího systému řady S7-300 je jednotka CPU, která zpracovává uživatelský program. Dle různých požadavků aplikace si uživatel může vybrat z následujících typů CPU:

Standardní CPU

V kategorii standardních CPU lze volit z několika typů. Všechny jednotky jsou standardně osazeny programovacím a komunikačními rozhraními MPI, v některých je zabudováno i rozhraní PROFIBUS (typy 315-2DP, 317-2DP, 318-2DP). Novým trendem v současné automatizaci je orientace na standard Ethernet i ve výrobních provozech. Tomu plně vyhovují nové CPU s integrovaným ethernetovým rozhraním (315-2PN/DP, 317-2PN/DP). Právě díky nim je nyní připojení a obsluha distribuovaných jednotek přes Ethernet jednodušší a zmíněné jednotky lze přes toto rozhraní rovněž programovat. Parametry jednotlivých typů CPU jsou rovnoměrně odstupňovány tak, aby si uživatel mohl velmi snadno vybrat vhodnou jednotku pro danou automatizační úlohu.

Kompaktní CPU

Jako kompaktní se označují CPU doplněné digitálními a analogovými v/v a nejčastěji vyžadovanými základními technologickými funkcemi jako rychlé čítání, měření frekvence, polohování a PID regulace.Všechny typy jsou standardně vybaveny komunikačním rozhraním MPI. Výkonnější procesorové jednotky jsou pak doplněny ještě o rozhraní PROFIBUS (313C-2DP, 314C-2DP) nebo RS422/RS485 (313C-2PtP, 314C-2PtP). Jsou cenově velmi výhodné pro úlohy, které vystačí s příslušným počtem vstupů a výstupů. Jinak je lze samozřejmě doplňovat o další moduly v/v ve stejném rozsahu jako standardní CPU.

Bezpečnostní CPU (F-systémy)

Bezpečnostní systémy se používají všude tam, kde je třeba zajistit co nejvyšší stupeň bezpečnosti obsluhy, výrobního zařízení či okolního prostředí – např. je-li potřeba předejít nehodám a poškození zdraví či životního prostředí v důsledku poruchy. Uživatel může vytvářet bezpečnostní řídicí systémy v centrálním i distribuovaném provedení. Hlavním znakem je spojení standardní provozní automatizace a bezpečnostní techniky do jediného systému. To znamená, že po síti PROFIBUS-DP zde mezi centrálním řídicím systémem a distribuovanými moduly v/v probíhá nejen „běžná“ komunikace, ale také bezpečnostně orientovaná komunikace (použití profilu Profisafe) a není nutná žádná samostatná bezpečnostní komunikační linka. Toto spojení standardní a bezpečnostně orientované automatizace značně snižuje výdaje na moderní zabezpečené provozy. Vše je v souladu s osvědčenými a platnými standardy dle světových a evropských norem. Bezpečnostně orientovaný program se vytváří ve standardních programovacích jazycích reléových schémat (LD) a funkčních bloků (FBD) podle IEC 611131-3 při použití certifikovaných příkladů, které jsou k dispozici ve speciální tzv. F-knihovně. Pro decentralizované struktury jsou k dispozici bezpečnostní komponenty z řad ET 200S a ET 200M.

Technologické CPU

V technologické CPU 317T-2 DP jsou přímo začleněny výkonné technologické funkce a funkce pro řízení polohy a pohybu. Je navržena pro dynamické řízení pohybu v několika osách současně. Předprogramované funkce pro řízení pohybu podle standardu vydaného organizací PLCopen, integrované v/v, izochronní režim sběrnice PROFIBUS-DP – to vše přispívá k pohodlnému a flexibilnímu řízení pohybu současně v několika osách (např. nastavování polohy, synchronizace a spínání s použitím vaček). Osy lze snadno konfigurovat a parametrizovat ve vývojovém prostředí STEP 7. K návrhu a rychlé konfiguraci či srovnání jednotlivých variant při sestavování ŘS vám může posloužit SIMATIC Konfigurátor.
Společnost Siemens představuje nové modulární programovatelné automaty řady SIMATIC S7-1500. Nová PLC představují především zvýšení výkonu a vylepšení praktické použitelnosti. Díky hladkému začlenění a perfektní integraci do TIA Portal software lze i vývoj uživatelských aplikačních programů pro stroje a technologická zařízení maximálně zefektivnit. SIMATIC S7-1500 zachovává osvědčené a fungující, zároveň však přidává funkce a vlastnosti nové, dle současných požadavků a s ohledem na budoucnost.

Společně s Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal) je tu zbrusu nová skupina SIMATIC PLC. S7-1500 nabízí mnoho nových možností, jak dále zvýšit produktivitu vašich strojů, zařízení a jak být ještě efektivnější při vývoji nových aplikací pro průmysl a zlepšit všechny související inženýrské postupy. Jak na to se dozvíte právě zde. V prvních krocích se seznámíte s vylepšeními v konstrukci a instalací hardware. Ukážeme si, jak konfigurovat a programovat Simatic S7-1500 ve STEP 7 V12 a jak provést připojení SIMATIC HMI Comfort Panelu ve WinCC Professional V12 nebo WinCC Advanced V12.

S7-1500T = technologické CPU

Technologické CPU nabízí rozšířené možnosti řízení polohy a pohybu. Široké spektrum funkcí Motion Control pracuje s technologickými objekty, které jsou povelovány pomocí bloků PLCopen. Oproti standardní verzi S7-1500 nabízí technologické CPU pokročilé funkce pro synchonizaci a práci s vačkami, jejich tvorbu a flexibilní změnu při provádění programu. K tomu slouží integrovaný CamEditor. Technologické CPU je také k dispozici ve verzi Safety a tak je možné sloučit ovládání bezpečnostních funkcí a řízení Motion Control v jednom CPU! Kompletní dokumentace Getting Started v PDF ke stažení a videonávody zde: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/78027451 Obsah dokumentace:

Základy

 • Ukázkový projekt systém míchání barev s TIA Portal
 • Než začnete …
 • Instalace sestavy
 • Zapojení
 • Spuštění
 • Přiřazení IP adresy
 • Připojení a odpojení displeje v režimu RUN
 • Vytvoření projektu a konfigurace hardwaru
 • Programování
 • Konfigurace vizualizace

Více

 • Vestavěná diagnostika
 • Zabezpečení
 • Řízení polohy a pohybu (Motion Control)

Spouštěče motorů Standard

Spouštěče motorů Standard

Spouštěče motorů Simatic ET 200S „uklidí v rozváděči“, Spotřeba místa v rozváděči a kabeláže se sníží na polovinu. Kompletně zapojené jednotky spouštěčů můžete vyměnit dokonce na zařízení pod napětím. Také montáž je velice jednoduchá: všechny přístroje decentrální periferie SIMATIC ET200S se zasunou do montážních modulů, které ještě předtím upevníme na montážní lištu – vše je propojeno, jak má být!

Výhody:

 • Modulární konstrukce,
 • Výměna bez odpojování,
 • Napájení a rozvod energie, datová sběrnice,
 • Široká nabídka technologických modulů,
 • Spouštěče motorů do 5,5 kW,
 • Safety Integrated: integrované bezpečnostní řídicí funkce pro výkonové spotřebiče (motory), řešení local nebo PROFIsafe

Spouštěče motorů High Feature

Spouštěče motorů High FeatureSpouštěče motorů Simatic ET 200S High Feature rozšiřují portfolio decentrální periferie SIMATIC ET 200S nejen výkonově. Pouze 2 typy (objednací čísla) spínají a jistí 3fázové spotřebiče do výkonu 7,5 kW (400 V)! Mimořádně hospodárná investice do skladových zásob a větší provozní pohotovost zařízení, díky maximální spolehlivosti a diagnostice.

Jednoduché parametrování, diagnostika a monitorování:

 • Veškeré parametrování po sběrnici v softwarové platformě STEP 7,
 • Rozlišení vypnutí zkratem nebo přetížením,
 • Přetížení: dálkový reset ochrany na přetížení a možnost nouzového spouštění,
 • Přenos hodnot proudu přes Profibus-DP, vyhodnocení vůči mezním hodnotám proudu.

Produktové spektrum pro vaše aplikace:

 • Výkon spotřebičů do 16A / 7,5 kW,
 • Pouze 2 typy pro výkon do 7,5 kW,
 • Spouštěč přímý, reverzační, softstartér nebo frekvenční měnič,
 • Zvýšená zkratová vypínací schopnost: typ koordinace 2 zajistí okamžité obnovení funkce po odstranění příčiny zkratu.

Osvědčené funkce periferií Simatic ET 200S:

 • Modularita,
 • Výměna bez odpojování,
 • Hot Swapping: výměna pod napětím,
 • Napájení a rozvod energie, datová sběrnice.

Univerzální modul s klávesnicí, displejem a podporou Ethernetu

LOGO! od společnosti Siemens – jasná volba

LOGO! od společnosti Siemens přináší funkce, které potřebujete, za cenu, kterou si můžete dovolit! Je jako stvořené pro jednoduché aplikace, jako jsou řízení osvětlení v budovách, bazénové technologie, řízení teploty a řízení malých strojů. S 8 základními funkcemi a 30/35 speciálními funkcemi LOGO! nahrazuje velké množství konvenční spínací techniky.

LOGO! 8 – Nová generace, nové funkce, nové možnosti

LOGO8LOGO! 8 představuje novou generaci úspěšného logického modulu, která kombinuje výhody předchozích verzí do jednoho modulu. LOGO! 8 přináší nový displej s barevným podsvětlením, zjednodušené programování a podporu komunikace po Ethernetu na všech základních modulech. Novinkou, která otevírá dveře zcela novým možnostem použití LOGO! je možnost vzdáleného ovládání a monitorování pomocí integrovaného webového serveru a nového GSM komunikačního modulu CMR2020. Více

Standardní panely SIMATIC HMI

Standardní panely Firma Siemens nabízí kompletní spektrum systémů pro ovládání a vizualizaci označované jako SIMATIC HMI (Human Machine Interface). Tyto systémy jsou nedílnou součástí spektra produktů Plně integrované automatizace. Šířka nabídky systémů SIMATIC HMI umožňuje každému uživateli nalézt optimální řešení pro danou aplikaci jak po stránce technické, tak i cenové. Díky špičkové kvalitě jsou stovky a tisíce operátorských rozhraní SIMATIC využívány v nejrozmanitějších aplikacích ve všech odvětvích průmyslu. Klikněte pro zvětšení Klikněte pro zvětšení

Frekvenční měniče

Špičkové standardní napěťové měniče s vektorovým řízením

MICROMASTER 440Ve světě měničů jsou sílý, které je těžké zvládnout. MICROMASTER 440 je měnič, který je navržen tak, aby tyto síly ovládnul. Jeho specialitou jsou aplikace které požadují širší funkčnost a větší dynamickou odezvu. Sofistikovaný, vektorový řídicí systém zajišťuje vysokou stabilitu otáček motoru i při větších změnách zátěže. Rychlé digitální vstupy ve spolupráci s funkcí přesného zastavení poskytují vysoký komfort pro dopravníkové pohony, bez potřeby zpětné otáčkové vazby. Zabudovaná brzdná spínací jednotka nabízí vysokou dynamiku pohonu během krátkých dojezdů. Tyto a další vlastnosti jsou poskytovány v rozsahu výkonů 0,12 až 250kW.

Vlastnosti:

Napájení / Výkon: 1×200 ÷ 240V±10% / 0,12 ÷ 3 kW
Napájení / Výkon: 3×380 ÷ 480V±10% / 0,37 ÷ 250 kW
Napájení / Výkon: 3×500 ÷ 600V±10% / 0,75 ÷ 75 kW
Provozní teplota: -10 ÷ +50 °C
Krytí: IP20

Aplikace:

 • Dynamické pohony
 • Pohony pracující v nízkých otáčkách
 • Pohony zakomponované do automatizačních systémů
 • Textilní průmysl, dopravníky, zdvihy, čerpadla, atd.

Výhody:

 • Kompaktní měnič s nadstandardními funkcemi a volitelnou výbavou
 • Možnost práce v IT sítích.
 • Zabudované odrušovací filtry (volitelně)
 • Vektorové (momentové) řízení se zpětnou otáčkovou vazbou (volitelně)
 • Zabudovaný PID regulátor a funkční bloky (AND, OR, atd.)
 • Zabudovaný brzdící čopr
 • Rychlé digitální vstupy
 • 3 sady parametrů pro motor nebo měnič
 • Připojení na automatizaci (PLC) – PROFIBUS, CANBUS, DEVICENET, RS485

Specialisté na ventilátory a čerpadla

MICROMASTER 430Každá pohonářská úloha má své specifika. Najít vhodný měnič, který dané zadání řeší jednoduše a flexibilně, není lehký úkol. Proto vznikl MICROMASTER 430, měnič se speciálními funkcemi pro pohony v oblasti čerpání kapalin a plynů. Pumpy a ventilátory představují zařízení, která jsou velmi často předmětem regulace a vzhledem k jednoduchosti regulace otáček potřebují spíše nabídnout dodatečné funkce pro komfortnější řízení. Zde se nabízí možnost kaskádního řízení čerpadel, obchvat měniče při regulaci na plné otáčky motoru nebo úsporné vypnutí měniče při regulaci na nízké otáčky. Nezanedbatelná je i kontrola momentu na hřídeli motoru, která avizuje přetrženou řemenici nebo nezavodněné čerpadlo. To jsou atributy, které nese na trh MICROMASTER 430 a to ve výkonech 7,5 až 250kW.

Vlastnosti:

Napájení / Výkon: 3×380 ÷ 480V±10% / 7,5 ÷ 250kW
Provozní teplota: -10 ÷ +40 °C
Krytí: IP20

Aplikace:

 • Ventilátory a čerpadla

Výhody:

 • Kompaktní měnič s funkcemi: řízení kaskády, minimalizace spotřeby energie, bypass měniče, kontrola momentu
 • Zabudované odrušovací filtry (volitelně)
 • Možnost práce v IT sítích
 • Zabudovaný PID regulátor a funkční bloky (AND, OR, atd.)
 • Rychlé digitální vstupy
 • 3 sady parametrů pro motor nebo měnič
 • Připojení na automatizaci (PLC) – PROFIBUS, CANBUS, DEVICENET, RS485

Univerzální napěťové měniče s U/f řízením

MICROMASTER 420Potřebujete měnič, který může být přizpůsobený vašim požadavkům bez velkého úsilí? Žádný problém pro náš MICROMASTER 420, univerzální měnič s podporou bus komunikací. Díky velkému množství volitelného příslušenství, lze zvládnout širokou škálu pohonářských aplikací. Rychlé nastavení z panelu nebo PC, bezšroubové svorky a další užitečné vlastnosti Vám usnadní instalaci a zprovoznění.

Vlastnosti:

Napájení / Výkon: 1×200 ÷ 240V±10% / 0,12 ÷ 3kW
Napájení / Výkon: 3×380 ÷ 480V±10% / 0,37 ÷ 11kW
Provozní teplota: -10 ÷ +50 °C
Krytí: IP20

Aplikace:

 • Jednoduché pohony s lineárním U/f řízením
 • Pohony ventilátorů a čerpadel
 • Pohony dopravníků, balících strojů, atd.

Výhody:

 • Kompaktní měnič s univerzálním použitím a jednoduchou obsluhou
 • Zabudované odrušovací filtry (volitelně)
 • Zabudovaný PID regulátor
 • Funkce: automatický restart po výpadku napětí, rezonační frekvence, kompaudní brždění, připojení a otáčející se motor, atd.
 • Možnost práce na IT sítích
 • Připojení na automatizaci (PLC) – PROFIBUS, CANBUS, DEVICENET, RS485

Nízkonapěťové měniče Sinamics V20

Skvělé řešení pro jednoduché aplikace

Siemens nabízí jednoduché a cenově dostupné řešení pohonů s kompaktním měničem SINAMICS V20. Nabízíme měnič, který se rychle nastaví, jeho obsluha je intuitivní, je robustní a šetří energii. Je dodáván v pěti velikostech a pokrývá výstupní výkon 0,12 – 30kW. Frekvenční měnič SINAMICS V20 Seznámení s měničem Sinamics V20 (video)

Vlastnosti

Jednoduchá instalace

 • Montáž do rozvaděče včetně varianty „push-trough“,
 • Montáž vedle sebe natěsno,
 • Stykačové zapojení.

Rychlé nastavení, spolehlivý provoz

 • Nahrávání parametrů bez připojeného zdroje,
 • Přednastavené režimy ovládání a aplikace,
 • „Keep running“ mód pro bezproblémový provoz na nestabilních sítích
 • Lakované DPS, promyšlený koncept chlazení.

Úspora energie

 • ECO mód pro režimy U/f a U2/f,
 • Režim hibernace,
 • Zobrazení spotřeby na displeji.

Technická data

Napěťový a výkonový rozsah: 1AC x 200 V – 240 V, ±10 %; 0,12 – 3kW 3AC x 380 V – 480 V, +10 % / -15 %, 0,37 – 30kW

Typické použití

SINAMICS V20 má kompaktní design a lze ho přizpůsobit konkrétní aplikaci nebo požadavku zákazníka.Jeho variabilita vychází z bohatého vybavení volitelným příslušenstvím jako je externí panel na dveře rozvaděče, čtečka karet pro klonování, tlumivky, filtry a další. Jeho robustnost a volitelné příslušenství je využito při regulaci čerpadel, ventilátorů, kompresorů, dopravníků a v mnoha dalších aplikacích.

Jednoosé servo Sinamics V90

Vyladěný servosystém pro jednoduché aplikace

Sinamics V90Sinamics V90 je navržen pro obecné servosystémy. Lehce nastavitelný systém Sinamics V90 je ve stylu plug & play. Nabízí optimalizovaný servopohon snadno připojitelný k řídícím systémům Simatic, které se vyznačují vysokým stupněm spolehlivosti. Vlastní servosystém obsahuje kombinaci měniče Sinamics V90 a servomotoru Simotics 1FL6, včetně potřebné kabeláže.

Sinamics V90 – Silné stránky

Vyladěná servosmyčka

 • Automatické vyladění pohonu zajistí velmi dobré dynamické vlastnosti
 • Automatické potlačení rezonancí stroje
 • Vysokofrekvenční vstupy PTI 1 MHz
 • Enkodér Multi-turn absolute 20-bit

Optimalizovaná cena

 • Módy řízení: PTI (Pulse train positioning),IP(internal positioning), SaT(speed and torque control)
 • Vestavěné polohovací funkce
 • Vestavěný brzdný rezistor ve všech výkonových velikostech
 • Vestavěný spínač motorové brzdy (externí spínač není potřebný)

Snadné zprovoznění

 • Snadné vyladění serva a optimalizace chodu stroje
 • Snadné nastavení v programu SINAMICS V-ASSISTANT
 • Snadné klonování parametrů měniče

Spolehlivý provoz

 • Široký rozsah napájení 380 V ~ 480 V, -15% /+10%
 • Velmi kvalitní ložiska servomotoru
 • Motory v krytí IP65 s olejovým těsněním
 • Vestavěné bezpečnostní funkce safe torque off (STO)
 • Prověřená kombinace měniče a motoru

Sinamics V90 – Technická data

Výkon: 0.4 kW – 7.0 kW
Napájení: 3AC 380 V … 480 V (-15 % / +10 %)
Řízení: PTI (Pulse train positioning),IP( internal positioning), SaT(speed, torque)

Simotics S 1FL6

Simotics S-1FL6 je synchronní motor s permanentním magnetem. Je navržen tak, aby nepotřeboval cizí chlazení, které je zajištěno sáláním povrchem motoru. Motor se velmi snadno instaluje pomocí kabeláže s konektory. Sestava servopohonu Sinamics V90 a Simotics 1FL6 představuje výkonný servosystém v optimální ceně.

Simotics S 1FL6 – Technická data

Osová výška: 45mm, 65mm, 90mm
Jmenovitý moment: 1.27 Nm to 33.40 Nm
Jmenovité otáčky: 2000 or 3000 rpm
Typ enkodéru: Incremental encoder TTL 2500 S/R (13-bit) Absolute encoder (20-bit)
Krytí: IP65
Volitelné příslušenství: Motorová brzda
Typ hřídele: Hladká nebo s pérem

Sinamcis V90 – Použití

 • Manipulátory např. pick & place
 • Balící nebo etiketoací stroje
 • Montážní automaty
 • Válcovací stroje
 • Tiskařské stroje
 • Navíječky a odvíječky

Nízkonapěťové měniče Sinamics G110

Nejmenší kompaktní měniče vhodné pro jednoduché pohony

Sinamics G110SINAMICS G110 je frekvenční měnič s jednofázovým napájením určený pro aplikace s řízením rychlosti pohonu. Nabízí U/f řízení a výkonově se pohybuje ve stupních mezi 0,12 až 3 kW

Varianty:

 • s řízením přes analogový vstup
 • s řízením sériovou komunikací s protokolem Uss

Typické aplikace:

 • Ventilátory a čerpadla, tak jako mnohé aplikace v oblasti balící techniky, potravinářského a textilního průmyslu.
 • Lze ho použít také pro řízení dopravníků, motorizovaných brán a vrat nebo pohyblivých billboardů

Výhody:

 • Kompaktní konstrukce
 • Varianta s plochým chladičem pro montáž do zařízení s malou hloubkou rozvaděče.
 • Oddělení vstupních a výstupních silových přívodů snižuje elektromagnetické rušení a představuje kvalitní řešení problémů s EMC.
 • Klonování parametrů pomocí panelu BOP zkracuje čas potřebný k nastavení více měničů.
 • Zabránění regulace na rezonanční frekvenci motoru, nastavení rozběhové a doběhové doby motoru až 650 vteřin, vyhlazení tvaru rozběhové a doběhové křivky, synchronizace na otáčející se motor, jsou funkce, které šetří mechanické části motoru.
 • Funkce automatické spuštění motoru po výpadku napájení nebo hlášení chyby.
 • Rychlé proudové omezení (FCL) reagující na náhlé změny zátěže bez vyhlašování poruchy.
 • Digitální vstupy s rychlou odezvou na řídicí signály

Nízkonapěťové měniče Sinamics G110D

Měnič ve vysokém krytí pro jednoduché aplikace

SINAMICS G110D je měnič v krytí IP65, který představuje funkčně jednodušší variantu bohatě vybaveného měniče SINAMICSG120D, se kterým ho dále spojují tyto vlastnosti: stejné osazovací rozměry, nízký vlastní profil, odolná kovová konstrukce, standardizované připojovací konektory. Díky širokému výkonovému rozsahu a odolné konstrukci ho lze doporučit zejména pro řízení dopravníků bez požadavků na instalaci do rozvaděče. Sinamics G110D je pomocí AS-interface plně připojitelný do automatizačního konceptu TIA. Frekvenční měnič SINAMICS G110D Sinamics G110D lze dále dle požadavků volitelně doplnit: hlavním silovým vypínačem, jednotkou pro přepínání provozu MÍSTNÍ / DÁLKOVÉ ovládání s funkcemi START/STOP/JOG, brzdným odporníkem k zabudované brzdné jednotce, komunikací AS-interface pro ovládání, pro kterou existují již hotové programové bloky pro jeho ovládání a parametrizaci. Digitální a analogové vstupy jsou vhodné pro jednoduché připojení signálů ze snímacích automatizačních prvků buď pro ovládání měniče nebo pro přenos přes AS-i sběrnici do řídicího systému.

Technická data

 • Rozsah výkonu 0,75 – 7,5 kW,
 • Napájecí napětí 3×380 – 500 V,
 • Typ řízení U/f, U/f FCC.

Integrované funkce

 • Odrušovací EMC filtr třídy A,
 • Brzdná jednotka pro připojení brzdného odporníku,
 • Připojení teplotních čidel PTC, KTY, Thermo-Cliq,
 • Připojení silových a ovládacích kabelů přes standardizované konektory.

Zabudovaná komunikační rozhraní

 • AS-interface

Další vlastnosti

 • Vysoké krytí IP65 v kovovém pouzdře,
 • Volitelně slot pro MMC kartu,
 • Volitelně přepínač MÍSTNÍ/DÁLKOVÉ ovládání,
 • Stejné osazovací rozměry pro všechny výkony,
 • Nastavení měniče lze provádět použitím PC, IOP Handheldu či MMC karty.

Typické použití:

SINAMICS G110D je použitelný pro nasazení s asynchronními motory v široké oblasti průmyslových aplikací. Měnič je předurčen pro komplexy dopravníků, které se nacházejí například ve výrobních halách automobilek, kde slouží k regulaci otáček motorů z nadřazeného řídicího systému. Dále je vhodný pro pohony v sektoru letišť a nádraží, v sektoru potravinářském (plničky a dopravníky – vlhké prostředí), ale i pro a pojezdy v distribuovaném pohonu zakladačů logistické firmy.

Nízkonapěťové měniče Sinamics G110M

Decentrální frekvenční měnič s vysokým stupňem krytí

Frekvenční měnič Sinamics G110M Sinamics G110M je decentrální frekvenční měnič patřící do produktové skupiny měničů Sinamics G. Jedná se o modulární měnič skládající se z řídicí jednotky a výkonového dílu s vysokým stupněm krytí (až IP66 ). Lze jej dodat jako option pro elektropřevodovku SIMOGEAR nebo samostatně pro nasazení na vybrané motory řady Simotics GP. V kombinaci s elektropřevodovkou SIMOGEAR je s ní již mechanicky spojen a přednastaven.

Snadné a rychlé uvedení do provozu

 • Přednastavené hodnoty parametrů v případě kombinace s elektropřevodovkou SIMOGEAR
 • Nastavení pomocí DIP přepínačů a potenciometru, USB rozhraní, možnost připojení IOP panelu, slot pro paměťovou kartu
 • Zásuvné I/O moduly a komunikační moduly, volitelně modul pro vytvoření 24V napájení z napětí meziobvodu
 • Nahrání/načtení/ukládání/klonování parametrů pomocí paměťové karty nebo IOP panelu

Vysoká funkcionalita

 • Integrovaná bezpečnostní funkce STO (aktivace přes F-DI nebo PROFIsafe)
 • Zabudované komunikační sběrnice: USS/ModBus RTU, PROFIBUS, PROFINET a Ethernet IP
 • Silové napájení, řídicí napájení (24V) a komunikaci lze snadno propojovat mezi jednotlivými měniči – není nutná “T” rozbočka
 • Interní brzdný odporník – aplikace s malým brzdným výkonem nevyžadují instalaci externího brzdného odporníku
 • Základní PLC funkcionlita díky volným funkčním blokům (FFB)

Integrace do konceptu TIA

 • Nastavování pohonu pomocí SW STARTER/Startdrive
 • Podpora SW TIA Portal

Technická data

 • Rozsah výkonu: 0,37 až 4 kW
 • Napájecí napětí: 380 – 500 V -10/+6 %
 • Typ řízení: U/f řízení, FCC, vektorové bez snímače otáček
 • Stupeň krytí: až IP66

Typické aplikace

Sinamics G110M je vhodný pro řízení otáček indukčních motorů v široké oblasti průmyslových aplikací. Především je ale určen pro řízení dopravníkových systemů, kde jsou jednotlivé pohony rozprostřeny na velké ploše. Samozřejmě jej lze ale pouižít i pro standardní aplikace, jako jsou ventilátory, čerpadla a kompresory.

Sinamics G120 – Vestavné jednotky měničů

Modulární měnič – robustní, bezpečný, malých rozměrů, pro univerzální použití ve výkonech od 0.55 do 250 kW

Sinamics G120 Druhá generace Sinamics G120, kterou Siemens představuje, má větší hustotu výkonu a menší rozměry. Nový design měničů Sinamics G120 je nabízen ve třech variantách napájecích napětí: 230V, 400V a 690(500) V.

Mnoho nových funkcí – všechna fakta v kostce

Napájení 1/3AC 200 … 240 V ± 10% 3AC 380 … 480 V ± 10% 3AC 500 … 690 V ± 10%
Rozsah výkonů 0.55 kW – 250 kW (LO)
Krytí IP20
Prostředí Třída 3C2, (3C3 u SIPLUS verze)
Provozní teplota 0 to 50°C
EMC Dle IEC 61800-3 až do kategorie C2
Standardy CE, UL, cUL, c-Tick
Bezpečnostní funkce STO (SIL 3, PL e, Kat. 3), SS1, SBC, SLS, SDI, SSM, PROFIsafe
Prostředí Třída 3C2, (3C3 u SIPLUS verze)
Komunikace PROFINET, PROFIBUS, USS, Modbus, Ethernet IP, BACnet
Typ řízení U/f, FCC, SLVC, VC (vektorové řízení, momentové řízení)
Funkce Základní polohování Epos, rekuperace s efficient infeed technology (PM250), PROFIenergy, PROFIdrive

Manuály Manuály
Technická data Technické detaily
Katalogy a brožury Katalogy prospekty

Podpoříme Vás našimi nástroji

Správný výběr, nastavení a použití měniče podporujeme našimi programy. S jejich pomocí Sinamics G120 kvalitně vyberete a jednoduše, dle vzorových příkladů, vhodně nastavíte.
Nastavení STARTDRIVE STARTER
Výběr SIZER
Příklady použití Příklady použití

Nízkonapěťové měniče Sinamics G120C

Ekonomický, snadno ovladatelný nízkonapěťový měnič

Sinamics G120C je speciálně navržen pro výrobce strojů, kteří často vyžadují ekonomický, snadno ovladatelný měnič, který spoří místo a nabízí širokou paletu funkcí. Tento měnič je specifický svou kompaktností, tedy dobrým poměrem výkon/rozměry a je charakterizován snadnou instalací a rychlým uvedením do provozu. Třemi konstrukčními velikostmi pokrývá výkonový rozsah od 0,55 do 18,5 kW. Jedná se o energeticky úsporný měnič, který díky podpoře nejvíce rozšířených komunikačních sběrnic zapadá do konceptu TIA (Totally Integrated Automation). Frekvenční měnič SINAMICS G120C Praktické představení měniče G120C Tutoriál k měniči G120C

Technická data

 • Rozsah výkonu 0,55 – 18,5 kW,
 • Napájecí napětí 3×380 – 480 V,
 • Typ řízení U/f, U/f ECO, vektorové bez snímače.

Integrované funkce

 • Energetická efektivita, bezsenzorové vektorové řízení,
 • Automatická redukce toku pomocí funkce U/f ECO,
 • Integrovaný měřič spotřeby energie s rozdělením na čas měnič běží/motor běží,
 • Bezpečnostní funkce – STO,
 • Integrovaná brzdná jednotka,
 • Slot pro vložení SD karty.

Zabudovaná komunikační rozhraní

 • USS, Modbus RTU, PROFINET, PROFIBUS DP, CAN

Malé rozměry

 • Nižší nároky na prostor,
 • Instalace vedle sebe bez nutnosti „deratingu“,
 • Dobrý poměr výkon/rozměry,
 • Možnost použití i v malých rozvaděčích poblíž strojů.

Uživatelská přívětivost

 • Optimalizovaná sada parametrů,
 • Snadné uvádění do provozu (jednoduché klonování a ukládání parametrů do panelu),
 • Možnost připojení BOP-2 (Základní Operátorský Panel-2 ) a IOP (Inteligentní Operátorský Panel),
 • Jednoduché propojení s PC přes USB port.

Mechanická část

 • Jednoduché zapojování a údržba,
 • Vyjímatelné svorkovnice (ovládací i silové),
 • Lakované plošné spoje,
 • Spolehlivá funkce v tvrdých podmínkách, provozní teplota okolí až 60°C.

Nízkonapěťové měniče Sinamics G120D

Rekuperační měnič ve vysokém krytí

SINAMICS G120D je měnič s krytím IP65 navržený na bázi nové řady SINAMICS G120. Z uvedené řady zdědil vlastnosti jako je modulární koncepce (oddělená řídicí a výkonová část), bezpečnostní technologie (zabudované funkce STO, SLS, SS1, SSM. SDI) a rekuperační napájení výkonové časti. Lze ho také použít s řídicí jednotkou, která umožňuje polohování se servomotory, jako je například motor 1FK7. Frekvenční měnič SINAMICS G120D Díky výkonovému rozsahu až do 7,5kW a vysokému krytí umožňuje nasazení bez požadavku osazení do rozvaděče. Vyvedené digitální vstupy a výstupy dovolují rychlé připojení ke snímačům a ovládacím členům nebo přenos informací do nebo z připojeného řídicího systému, který je spojen s měničem pomocí PROFINET resp. PROFIBUS. Takové zapojení přispívá rychlé diagnostice zařízení s možnosti výstupů do nadřazené vizualizace.

Technická data

 • Rozsah výkonu 0,75 – 7,5 kW,
 • Napájecí napětí 3×380 – 500 V,
 • Typ řízení U/f, U/f FCC, vektorové bez/se snímačem, polohování EPOS.

Integrované funkce

 • Odrušovací EMC filtr třídy A,
 • Výkonový díl umožňující rekuperaci zpět do sítě,
 • Připojení teplotních čidel PTC, KTY, Thermo-Cliq,
 • Připojení silových a ovládacích kabelů přes standardizované konektory,
 • Bezpečnostní funkce dle SIL 2 (STO, SS1, SLS, SDI, SSM).

Zabudovaná komunikační rozhraní

 • PROFINET, PROFIBUS

Další vlastnosti

 • Vysoké krytí IP65 v kovovém pouzdře,
 • Slot pro MMC kartu,
 • Stejné osazovací rozměry pro všechny výkony,
 • Nastavení měniče lze provádět použitím PC, IOP Handheldu či MMC karty.

Typické použití:

SINAMICS G120D je použitelný pro nasazení s otevřenou nebo uzavřenou smyčkou řízení pro indukční motory v široké oblasti průmyslových aplikací nebo pro servořízení se synchronními motory s permanentními magnety. Měnič je předurčen pro komplexy dopravníků, které se nacházejí například ve výrobních halách automobilek, kde slouží k regulaci otáček motorů z nadřazeného řídicího systému. Dále je vhodný pro náročné pohony v sektoru letišť a nádraží, v sektoru potravinářském (plničky a dopravníky – vlhké prostředí), ale i pro zdvihy a pojezdy v distribuovaném pohonu zakladačů logistické firmy a jiné manipulátory.

Nízkonapěťové měniče Sinamics G120P

Modulární měnič pro pumpy, ventilátory a kompresory

Frekvenční měnič Sinamics G120Ideální pro automatizaci v budovách a ve vodárenství. Sinamics G120P je měnič frekvence pro regulaci otáček asynchronních motorů.

Je rentabilní, výkonný a jednoduše ovladatelný. Vyznačuje se širokým portfoliem funkcí v oblasti řízení pump, ventilátorů a kompresorů. Při projektování měniče byl velký důraz kladen na použití v průmyslovém prostředí, kde ho použijeme pro regulaci vytápění, vzduchotechniky nebo klimatizace. Nový měnič Sinamics G120P poskytuje velmi kvalitní řešení regulace s uzavřenou smyčkou pro řízení ventilátorů ve vzduchotechnice, odstředivých čerpadel pro klimatizační systémy a kompresorových jednotek.

Sinamics G120P – sestava

Sinamics G120 je modulární měnič, který je složen z řídicí jednotky (CU), výkonové jednotky (PM) a volitelně z ovládacího panelu. Komunikuje s lokálním řízením, ale také předává informace o stavových veličinách z připojených zařízení. Výkonová část je nabízena v techto verzích:
 • Šasi IP20 ve výkonech 0,37 – 200kW/400V
 • Šasi IP54/55 ve výkonech 0,37 – 90kW/400V
 • Skříně IP20,21,23,43,54 ve výkonech 110 – 400kW/400V

Sinamics G120P – uživatelský přívětivý

 • Zabudovaný průvodce a uživatelská makra pro rychlé nastavení
 • USB port a IOP (Inteligentní ovládací panel) s textovým displejem

Sinamics G120P – energeticky účinný v celém procesním řetězci

 • Minimální zdánlivý výkon
 • Automatické přizpůsobení proudu motoru obecné zátěži s ECO módem
 • Hibernace (režim pro uspání pohonu) – spoří energii v nízkých otáčkách motoru
 • Automatické překlenutí měniče stykačem, motor je napájen ze sítě (úspora energie je cca. 3 %)
 • Automatické nastavení časové rampy pracující na principu proudového omezení
 • Měnič je vybaven technologiemi, které redukují harmonické zkreslení a vyhovuje relevantním normám bez použití externích komponent

Sinamics G120P – v čem je jeho síla

Mechanická část

 • Vysoké krytí IP55/UL typ 12
 • Efektivní modulární koncepce měniče
 • Spolehlivá funkce v tvrdých podmínkách, provozní teplota okolí až do +60 °C

Mechanická část

 • Široké spektrum zabudovaných funkcí pro PFC (tj. pumpy, ventilátory a kompresory)
 • Komplexní monitorovací funkce
 • Zabudované funkce jednoduchých PLC pro lokální řídicí požadavky
 • Nízké harmonické zkreslení sítě splňuje požadavky relevantních norem
 • Šetří energii v celém procesu
 • Průvodci pro jednoduché ovládání

Zabudovaná komunikační rozhraní

 • USS, Modbus RTU, BacNet MS/TP, PROFIBUS DP, CANopen

Nízkonapěťové měniče Sinamics G120P Cabinet Modules

Rozvaděčový měnič Sinamics G120P je skříňová jednotka, která byla speciálně navržena pro čerpadla, ventilátory a kompresory s kvadratickou charakteristikou zatížení. Měnič je připravený k okamžitému zapojení a snadno se uvádí do provozu. Má specifické funkce, které zajišťují nákladově efektivní a spolehlivý provoz čerpadlových, ventilátorových a kompresorových aplikací. Dále může být díky široké škále komponentů a doplňků dokonale přizpůsoben k řešení specifických požadavků zákazníka. Díky své robustní konstrukci se ideálně hodí pro použití v energetických projektech, vodárenství i zpracovatelském průmyslu. Sinamics G120P Cabinet Modules Jako komponent integrovaných pohonných systémů je Sinamics G120P optimálním měničem pro provoz motorů Simotics, které nabízí vysoký stupeň účinnosti a provozuschopnosti a dokonale se hodí pro celou řadu různých aplikací.

Vlastnosti

Měniče Sinamics G120P jsou měniče AC/AC připravené k okamžitému připojení ve standardní ovládací skříni. Kompletní škála doplňků umožňuje přizpůsobení příslušným požadavkům. Dodávají se s šířkou skříně od 600 mm, s různým krytím až do IP54 a ve dvou konstrukčních verzích. Verze A nabízí dostatek prostoru pro všechny dostupné doplňky bez ohledu na konfiguraci. Dále může být na požádání přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka. Verze C je mimořádně prostorově úspornou verzí určenou pro aplikace, kde jsou napájecí komponenty umístěny v centrální nízkonapěťové rozvodně a nemusí být znovu instalovány v ovládací skříni. Obě verze jsou standardnědodávány se síťovou tlumivkou a panelem IOP instalovaným ve dveřích rozvaděče. Kompaktní filtr dv/dt plus – nákladově a prostorově úsporný filtr k zajištění příslušného napětí motoru Měniče Sinamics G120P je možné dodás s kompaktním filtrem dv/dt plus VPL (omezovač napěťových špiček). Ten omezuje jak strmost nárůstu napětí (dv/dt), tak špičková napětí na přísné mezní hodnoty uvedené v normě IEC 60034-25. Tím se snižuje namáhání izolace motoru a prodlužuje jeho provozní životnost. Zajímavý je zejména pro modernizační projekty: Pomocí tohoto filtru lze motory, které nebyly původně určené pro provoz s měničem, napájet z měniče kmitočtu. Kompaktní filtr dv/dt plus VPL zajišťuje takovou úsporu prostoru, že může být zcela integrován do rozvaděče s měničem, a toi u velkých jmenovitých výkonů. Dále je mimořádně energeticky účinný: „Ořezané“ napěťové špičky nezůstanou nevyužité ve formě tepelné energie v odpornících, ale jsou vráceny zpět do stejnosměrného meziobvodu.

Výhody

 • Skříňová jednotka připravená k okamžitému připojení s širokou škálou doplňků zaručuje řešení pohonu, které je specificky určeno pro zákaznické aplikace s minimálními náklady na montáž a instalaci
 • Průvodce uvedení do provozu PFC a rychlejší identifikace motoru zaručuje jednodušší a rychlejší uvedení do provozu
 • Nižší provozní náklady a vysoká energetická účinnost (větší než 98 %), jakož i energeticky úsporné funkce specifické podle aplikace
 • Nejvyšší možná provozuschopnost zařízení a systému díky robustní konstrukci výrobku s dlouhou provozní životností
 • Dokonalý soulad motoru a měniče díky dostupnosti přesně přizpůsobených motorů Simotics
 • Lze flexibilně navrhnout a instalovat díky vysokým stupňům krytí, které jsou k dispozici, filtru omezujícímu napětí a větším délkám kabelů

Typické aplikace

 • Nejširší škála čerpadlových, ventilátorových a kompresorových aplikací s kvadratickým zatěžovacím momentem
 • Použití v dalších odvětvích se zaměřením na – zpracovatelský průmysl – energetický průmysl a vodárenství – stavební průmysl

Technické údaje

Napájecí napětí: 3AC 380 až 480 V Výkonový rozsah: 110 až 400 kW
Napájecí soustavy:: TN/TT nebo IT
Síťový kmitočet: 47 až 63 Hz
Výstupní kmitočet: 0 až 100 Hz
Způsob řízení: Vektorové řízení s enkodérem nebo řízení V/f
Vynechaná kmitočtová pásma: 4 programovatelná
Zákaznická svorkovnice: Digitální vstupy/výstupy Analogové vstupy/výstupy Vstupy pro vyhodnocování teploty motoru Reléové digitální výstupy
Komunikační rozhraní: Profibus DP, Profinet, CANopen, Modbus RTU, USS, BACnet MS/TP, FLN P1
Brzdný režim: Volitelný brzdný modul
Krytí: IP20, volitelně IP21, IP23, IP43, IP54
Způsob chlazení: Interní ventilátor (nucené vzduchové chlazení)
Hlučnost: ≤ max. 71 dB (A) ve stavu plného zatížení
Softwarové funkce: – Automatický restart po přerušení provozu v důsledku výpadku napájení – Letmý start, kinetické zálohování – Automatická identifikace motoru pro optimalizaci řízení – Automatická identifikace motoru pro optimalizaci řízení s uzavřenou smyčkou, různé funkce čerpadla, ventilátoru a kompresoru specifické podle aplikace
Ochranné funkce: Monitorování teploty motoru a výkonových sekcí Ochrana proti podpětí a přepětí, ochrana proti zemnímu spojení, zkratová ochrana, ochrana proti zablokování
Vhodné motory: Indukční motory

Nízkonapěťové měniče Sinamics G130

Modulární frekvenční měniče pro pohánění vysocevýkonných čerpadel, ventilátorů, extrudérů, atd.

Sinamics G130Sinamics G130 je frekvenční měnič určený pro všeobecné použití, obzvláště vhodný pro čerpadla, ventilátory, extrudery, míchadla, mlýny a turbokompresory o velkých výkonech. Modulární konstrukce, nízkoztrátové tranzistory IGBT a revoluční systém chlazení dělají z tohoto měniče nejtiššího a nejkompaktnějšího představitele ve své třídě.

Měniče Sinamics G130 osvědčené ve stovkách aplikací přesvědčují ve všech fázích životního cyklu produktu svými nízkými náklady: od projektování a dodání produktu přes montáž a uvedení do chodu až po každodenní provoz a servis. Sinamics G130 je vestavnou alternativou k Sinamicsu G150. Dodává se v dílech určených pro vestavbu do rozvaděče: řídicí a výkonová část, ovládací panel, komunikační rozhraní, tlumivky, brzdné jednotky atd. K dispozici je kompletní řada produktů pro návrh rozvaděče s tímto měničem.

Tato řada je vyráběna ve výkonovém spektru:

 • 380 – 480 V: 110 – 560 kW
 • 500 – 600 V: 110 – 560 kW
 • 660 – 690 V: 75 – 800 kW

Výhody:

 • Vysoká účinnost
 • Tichý provoz
 • Nízká hlučnost
 • Velmi malé nároky na zastavěný prostor
 • Úspora energie při současném růstu produktivity řízeného pohonu
 • Optimální regulace např. protékaného množství kapalného nebo plynného média
 • Letmý start, automatický restart a kinetické zálohování
 • Výborný poměr cena / výkon
 • Přizpůsobení nejrůznějším možnostem použití (pomocí volitelných rozšíření)
 • Komunikace pomocí PROFIBUS DP ve standardní výbavě
 • Modulární konstrukce umožňuje snadnou výměnu funkčních jednotek
 • Ovládací panel v češtině s komfortním průvodcem pro zprovoznění pohonu

Typické aplikace:

 • Energetika: Napájecí a oběhová čerpadla, chladící a podávací čerpadla, kondenzátní čerpadla, spalinové ventilátory, ventilátory primárního vzduchu, odtahové ventilátory, ventilátory pro odsíření, ventilátorové mlýny, uhelné mlýny.
 • Železářský, chemický, petrochemický, cementárenský, papírenský, sklářský a potravinářský průmysl: Čerpadla, ventilátory, turbokompresory, extrudéry, mlýny, hnětiče.
 • Čistírny odpadních vod a úpravny vody: Čerpadla, dmychadla a ventilátory.
 • Gumárenský průmysl: Extrudéry a míchadla.

Nízkonapěťové měniče Sinamics G150

Rozvaděčové frekvenční měniče pro pohánění vysocevýkonných čerpadel, ventilátorů, extrudérů, atd.

Sinamics G150Sinamics G150 je frekvenční měnič určený pro všeobecné použití, obzvláště vhodný pro čerpadla, ventilátory, extrudery, míchadla, mlýny a turbokompresory o velkých výkonech. Modulární konstrukce, nízkoztrátové tranzistory IGBT a revoluční systém chlazení dělají z tohoto měniče nejtiššího a nejkompaktnějšího představitele ve své třídě.

Měniče Sinamics G150, osvědčené v tísících aplikací, přesvědčují ve všech fázích životního cyklu produktu svými nízkými náklady: od projektování a dodání produktu, přes montáž a uvedení do chodu až po každodenní provoz a servis. Pro splnění požadavků zákazníků byla navíc řada měničů Sinamics G150 rozšířena o nové jednotky s výkony až 2700 kW. Sinamics G150 se dodává v šířkách skříně od 400mm v krocích po 200mm a v různých stupních krytí. Skříň lze vybavit jistícími a spínacími prvky, tlumivkami, ale i ochrannými prvky pro motor a izolované sítě či rozšiřujícími komunikačními komponenty nebo ji lze dodat ve velmi kompaktním provedení pouze s výkonovou a řídicí částí (provedení C).

Tato řada je vyráběna ve výkonovém spektru:

 • 380 – 480 V: 110 – 900 kW
 • 500 – 600 V: 110 – 1000 kW
 • 660 – 690 V: 75 – 2700 kW

Výhody:

 • Vysoká účinnost
 • Tichý provoz
 • Nízká hlučnost
 • Velmi malé nároky na zastavěný prostor
 • Úspora energie při současném růstu produktivity řízeného pohonu
 • Optimální regulace např. protékaného množství kapalného nebo plynného média
 • Letmý start, automatický restart a kinetické zálohování
 • Výborný poměr cena / výkon
 • Přizpůsobení nejrůznějším možnostem použití (pomocí volitelných rozšíření)
 • Komunikace pomocí PROFIBUS DP ve standardní výbavě
 • Modulární konstrukce umožňuje snadnou výměnu funkčních jednotek
 • Ovládací panel v češtině s komfortním průvodcem pro zprovoznění pohonu

Typické aplikace:

 • Energetika: Napájecí a oběhová čerpadla, chladící a podávací čerpadla, kondenzátní čerpadla, spalinové ventilátory, ventilátory primárního vzduchu, odtahové ventilátory, ventilátory pro odsíření, ventilátorové mlýny, uhelné mlýny.
 • Železářský, chemický, petrochemický, cementárenský, papírenský, sklářský a potravinářský průmysl: Čerpadla, ventilátory, turbokompresory, extrudéry, mlýny, hnětiče.
 • Čistírny odpadních vod a úpravny vody: Čerpadla, dmychadla a ventilátory.
 • Gumárenský průmysl: Extrudéry a míchadla.
Sinamics G180 jsou kompaktní zařízení, skříňové systémy a skříňové jednotky (chlazené vzduchem a kapalinou) pro regulované pohony zařízení a strojů, které byly navrženy speciálně pro aplikace v naftařském a plynárenském průmyslu a v chemickém a zpracovatelském průmyslu. Byly vyvinuty speciálně pro řešení požadavků pohonů s kvadratickou a konstantní zatěžovací charakteristikou. Sinamics G180 Sinamics G180 představuje optimální řešení pohonu, které lze přizpůsobit různých odvětvovým požadavkům v klíčových odvětvích pomocí široké škály doplňků a doplňků X (speciální doplňky specifické podle zákazníka). Sinamics G180 lze flexibilně integrovat do jakékoli automatizované koncepce, buď pomocí klasického řízení, nebo přes sběrnicový systém.

Vlastnosti

Ochrana proti výbuchu

Systémy Sinamics G180 jsou navrženy pro provoz s nevýbušnými motory a optimalizovány pro typy ochrany EEx n, EEx e a EEx d.
 • Integrovaný filtr du/dt na výstupu měniče
 • Síťový filtr na vstupu měniče
 • Svorky NAMUR podle NE 37
 • PELV (ochranné oddělení) podle IEC/EN 61800-5-1
 • Monitorování izolace u zařízení 500 V a 690 V (sítové soustavy IT)
 • Ochrana Ex: certifikace ATEX u motorů v nebezpečných zónách
 • Hlavní stykač lze eliminovat (podle Směrnice 94/9 ES)

Řídicí jednotka

Vysoká úroveň ochrany osob a zařízení je zajištěna pomocí ochranného oddělení bezpečného, velmi nízkého napětí podle normy IEC/EN 61800 5 1 na analogových a digitálních řídicích vstupech a výstupech výkonové jednotky.

Komunikace

 • Komunikace přes klasickou svorkovou lištu s volně programovatelnými digitálními a analogovými vstupy/výstupy,
 • Komunikace a přiřazení parametrů pomocí PC s IMS (software pro správu měničů) přes port USB
 • Externí/interní ovládací panel
 • Sběrnicové systémy jako Ethernet, PROFIBUS DP, CANopen, Modbus RTU nebo Modbus TCP

Chování pohonu Sinamics G180

 • Dva řídicí režimy pro indukční motory: – Prostorové vektorové řízení pro standardní aplikace (bez zpětné vazby) – Provozně orientované řízení k řešení dynamických požadavků
 • Optimální brzdění bez doplňkového zařízení založené na systému řízení přesycení. S brzdným momentem přibližně 10 % při vysokých otáčkách a až 50 % při nízkých až středních rozsazích otáček
 • Automatická kompenzace prokluzu
 • Ochrana proti zablokování zajištěná řízením proudového omezení
 • Funkce automatického restartu a letmého startu pro rychlý start po výpadku napájecího napětí
 • Parametrizovatelné stejnosměrné brzdění pro přesné zpomalování/brzdění na nulové otáčky
 • Řízení momentu
 • Automatický restart (auto restart)
 • Integrované procesorové řízení pro základní a vyšší úrovňové úlohy řízení s uzavřenou smyčkou

Výhody

 • Systémové ztráty jsou sníženy díky optimalizovanému spínacího kmitočtu
 • Funkce „náhodného spínacího patternu“ výrazně snižuje hlučnost motoru
 • Krátké, jednoduché uvedení do provozu a parametrizace pomocí nástroje pro uvádění do provozu IMS (Inverter management system)
 • Integrovaný filtr du/dt umožňuje použití dlouhých motorových kabelů
 • Široký rozsah vstupního napětí
 • Zařízení se jmenovitým napětím 500 V a 690 V jsou vhodná pro provoz na izolovaných síťových napájecích soustavách (síťové soustavy IT)
 • Certifikace ATEX u motorů v nebezpečných zónách

Typické aplikace

 • Petrochemický průmysl
 • Energetický průmysl a inženýrské sítě
 • Systémy zkušebních stanic
 • Systémy pásové dopravy
 • Všeobecné strojní konstrukční aplikace

Nízkonapěťové měniče Sinamics S110

Modulární frekvenční měniče pro jednoduché polohování

SINAMICS S110SINAMICS S110 je měnič pro standardní polohové úlohy. Je vhodný pro strojní osy s vyšší dynamikou, které obsluhují primární proces stroje nebo zařízení. Použití je také stejně možné pro časově méně náročné posuvové osy. Pro polohování jsou k dispozici integrované funkce Epos, regulace v otáčkovém režimu je standardně možná také přes integrované analogové rozhraní +/- 10V.

SINAMICS S110 pracuje se synchronními i asynchronními motory o výkonech do 90 kW. Pohon SINAMICS S110 je vybaven PROFIBUS-rozhraním a podporuje standardizované protokoly jako PROFIdrive a PROFIsafe pro připojení na nadřízený systém. Kromě toho je možná komunikace přes rozhraní CANopen. Pomocí rozhranní PROFIBUS je SINAMICS S110 optimálně integrovatelný do automatizačního systému SIMATIC S7. Polohovací funkce pohonu SINAMICS S110 jsou doplněny rozšiřující sadou integrovaných bezpečnostních funkcí. Tyto bezpečnostní funkce přímo implementují moderní bezpečnostní koncepty ve shodě s příslušnými standardy. Integrované bezpečnostní funkce reagují v kritických situacích velmi rychle aby zamezily ohrožení osob nebo poškození stroje.

Rozsah výkonů:

 • 0,12 – 0,75 kW při napájení 1xAC 200…240 V
 • 0,37 – 90 kW při napájení 3xAC 380…480 V

Typické příklady nasazení SINAMICS S110 jsou:

  • Manipulátory
  • Nakládací a odebírací zařízení
  • Stohovače
  • Montážní automaty
  • Labolatorní automatizace
  • Výměníky nástrojů
  • Seřizovací osy
  • Sledovací zařízení (např. polohování solárních panelů)
  • Medicinská technika (např. polohování lůžek pacientů
)

Výhody:

 • Specialista pro polohování
 • Safety funkce on board
 • Analogový interface +/-10V
 • Ideální pro nasazení se systémy SIMATIC
 • Připojitelný ke každému řízení
 • Jednoduché uvádění do provozu, autokonfigurace
 • Spolupráce s asynchronními i synchronními motory
 • Volné funkční bloky
SINAMICS S110 je otevřený, co se týká původu nasazených motorů. Optimalní je kompletní řešení s motory SIEMENS. Oba typy synchronních servomotorů 1FK7/1FT7 ale také asynchronní motory 1PH7 disponují elektronickým typovým štítkem a digitálním rozhraním DRIVE-CLiQ, které umožňuje rychlé uvedení pohonu do provozu.

Nízkonapěťové měniče Sinamics S120

Modulární frekvenční měniče pro náročné aplikace

SINAMICS S120SINAMICS S120 je modulární frekvenční měnič pro náročné aplikace pohonů především v oblasti Motion control na výrobních strojích. Je navržen pro vysoce dynamické polohování a synchronizaci více os.

Pro náročné aplikace typu Motion control je SINAMICS S120 předurčen ve spojení s řídicím systémem pohonů SIMOTION D (blíže viz kapitola SIMOTION). Podobně je možno nadřadit i technologické CPU z řady SIMATIC. Měniče řady SINAMICS S120 jsou dostupné také v rozvaděčovém provedení. Nově bylo portfolio rozšířeno o vodou chlazené skříňové jednotky. Měnič je nástupcem populární řady měničů SIMOVERT MASTERDRIVES.

Typické aplikace:

 • balicí stroje
 • sklářské stroje
 • dřevoobráběcí stroje
 • stroje na výrobu plastických výrobků
 • textilní stroje
 • lisy, děrovačky
 • tiskařské stroje
 • manipulátory a zdvihací zařízení
 • montážní a testovací linky

Výhody:

 • univerzální použití v náročných aplikacích – Motion control i Vector control
 • flexibilita daná modulární výstavbou (viz schéma pohonu se SINAMICS S120)
 • konfigurovatelný výkon, nabídka funkcí, počet os
 • jednoduché uvádění do provozů, autokonfigurace
 • spolupráce s asynchronními i synchronními motory
 • Safety integrated – standardní funkce + další spoluprací se SIMOTION D
 • Technologické funkce – volné propojení žádaných a skutečných hodnot, letmé měření polohy, letmý restart, kinetické zálohování

Struktura frekvenčního měniče SINAMICS S120

Řídicí jednotka provádí výpočty pro řízení výkonové části měniče a současně poskytuje rozhraní k nadřízenému systému, s nímž komunikuje isochronním, tedy velmi rychlým a časově přesným protokolem. Síťové moduly dodávají proud do stejnosměrného meziobvodu. Existuje v provedení: Smart Line Module – diodový můstek v napájecím směru, IGBT ve zpětném směru synchronizováno s napájecí sítí. Active Line Module – diodový můstek v napájecím směru, IGBT ve zpětném směru řízené pulsně šířkovou modulací; sinusový odběr i rekuperace proudu s definovaným cos(φ). Motorové moduly napájí připojený motor – existuje jednomotorová a dvoumotorová jednotka se jmenovitým proudem 3 až 200 A v provedení „booksize“ a výkonem 75 až 1200 kW ve vestavném provedení. Elektronické opce / snímačové a I/O moduly k rozšíření funkčních možností, realizaci rychlých I/O, rozhraní pro enkodéry atd. Sběrnice Drive-CLiQ je uzavřenou sběrnicí firmy Siemens určenou k propojení jednotlivých výše uvedených modulů měniče. V návaznosti na použití této sběrnice na měniči vyrábí firma Siemens i motory s tímto datovým rozhraním. Výhodou je čtení štítkových údajů přímo z motoru, včetně jedinečného čísla (ID) daného kusu motoru.

Nízkonapěťové měniče Sinamics S150

Skříňové frekvenční měniče pro náročné aplikace s vysokými výkony

Sinamics S150Sinamis S150 je skříňový měnič pro aplikace s vysokými výkony vyžadující navíc vysokou dynamiku, přesnost regulace rychlosti či časté brzdné cykly s velkým množstvím energie vraceným do sítě.

Výhody:

 • standardní provoz ve čtyřkvadrantovém režimu
 • významná úspora energie především při častých brzdných cyklech
 • hladké připojení měniče k rotujícímu motoru
 • kinetické zálohování
 • automatická identifikace motoru
 • zatížení sítě s nastavitelným cos(φ), možnost kompenzace jalového výkonu
 • odolnost vůči proměnlivému síťovému napětí

Typické aplikace:

 • testovací stolice
 • centrifugy
 • výtahy a jeřáby
 • řezačky a nůžky
 • dopravníky
 • lisy
 • navíječe kabelů

Motory a pohony

SIMOTICS HV Series Metals

For the highest continuous quality – Rolling mill main motors for a maximum reliability, precision and dynamic performance

simotics h compact
High voltage synchronous motors specifically designed for main rolling mill drives set themselves apart as a result of their extremely smooth running properties and dynamic performance. This results in maximum quality of the rolled metal and the highest throughput of the plant.
Degree of protection

Your Benefits

 • Optimum adaptation to the torque and speed requirements of the rolling process
 • Sufficient power reserves for process tolerances and the ability to add new steel types to the range
 • Short reversing times for a high throughput
 • Power reserves for high throughput. Constant tension over the complete speed range, outstanding control dynamic performance secures consistently high quality of the rolled material
 • Absorbs the axial forces of gearless rolling stands even in fault situations
 • Continuous disturbance-free motor operation for the highest degree of availability of the complete plant
 • Low capital investment, lower lifecycle costs
 • Cost/time saving for retrofits
 • Process know-how secures high-quality, competent service

Technical data overview

Brief overview
Motor technology: Synchronous motor with laminated cylindrical rotor
Power range: 0.5 – 16.5 MW
Speed: 20 – 1500 rpm (typical base speed: 50 – 900 rpm)
Rated voltages: 1.5 – 3.3 kV
Shaft heights: 800 – 1400 mm
Degree of protection: IP44, IP54
Cooling type: IC 86 W, IC 37
Overload capability: up to 275 % M rated
Torque: up to 2460 kNm

Features

 • Wide speed control range with constant power rating (field weakening)
 • Overload capability up to 275 % of the rated torque: minimum speed changes – also for maximum load changes (e. g. for the load impact of heavy passes)
 • Low moment of inertia, e. g. for reversing motors
 • Slip-ring excitation
 • Pedestal bearings for high power ratings: can withstand axial surge loads of up to 700 tons
 • Rugged technology with a long service life
 • Compact, material-optimized motor design
 • Adapted to address customer requirements: e. g. existing foundations
 • Large installed base – more than 3300 rolling mill motors worldwide